weekend na szlaku piastowskim - logo mobilne
Weekend na szlaku piastowskim
Weekend na szlaku piastowskim

Z Kolejami Wielkopolskimi na Szlak Piastowski

oferta

Z Kolejami Wielkopolskimi na Szlak Piastowski

Kolej na… Szlak Piastowski i Koleje Wielkopolskie sp. z o.o. !

A gdyby tak przenieść się w przeszłość i na własne oczy zobaczyć, gdzie i jak powstawała Polska? Nie mamy wprawdzie wehikułu czasu, ale… Wystarczy spakować plecak, wsiąść do pociągu i ruszyć na Szlak Piastowski!

Do wielu atrakcji dotrzemy bez problemu pociągami Koleje Wielkopolskie sp. z o.o. Naliczyliśmy miejscowości Szlaku, które obsługuje ten przewoźnik Jakie? Sprawdzajcie na stronie z rozkładem jazdy i porównujcie z naszą mapą Szlaku.

Poniżej kilka wskazówek

 

Jeśli punktem startowym uczynimy Poznań, to możemy wybrać się do Pobiedzisk, by móc zobaczyć cały Szlak Piastowski w miniaturze lub wziąć udział w prawdziwej piastowskiej bitce w Grodzie Pobiedziska. Z Pobiedzisk trafimy do samego centrum Szlaku – Gniezna, gdzie czekają na nas królowie i króliki, opowiadający historię tego niezwykłego miasta i kierujący nas do najważniejszych miejsc na mapie historycznej i turystycznej Polski. Jednak zaledwie 15 km dalej, wysiadając na kameralnym dworcu w Trzemesznie, będziemy mogli zobaczyć perłę Szlaku Piastowskiego – okazałą Bazylikę WNMP i św. Michała Archanioła,

Dziś każdy, kto chce podróżować, ma do dyspozycji rozkłady jazdy, mapy, aplikacje ułatwiające planowanie wycieczek i dużych wypraw. Stojący w Koninie słup drogowy, który wyznaczał dokładnie połowę drogi między Koninem a Kruszwicą, był niegdyś jedyną wskazówką dla podróżujących. Dziś jest jedynym w Europie. Z kolei leżący w sąsiedztwie Konina Kalisz określa się mianem najstarszego miasta w Polsce. W Kaliszu, do którego dojedziemy również koleją z Poznania, czeka na turystów Rezerwat Archeologiczny Zawodzie, Katedra św. Mikołaja oraz Baszta Dorotka ze swoim Centrum Kaliskich Legend oraz Lokacji Miasta.

A co w północnej Wielkopolsce czeka na miłośników historii i przygód? Podróżując do Wągrowca, mamy okazję poznać dwa ważne dla Szlaku Piastowskiego obiekty – jeden z historyczną metryką, drugi prezentujący wiedzę o mieście również z epoki piastowskiej. Zespół dawnego opactwa Cystersów powstał pierwotnie w Łeknie i to łekneńscy cystersi założyli Wągrowiec, a w dawnej rezydencji opata klasztoru mieści się obecnie Muzeum Regionalne. Muzeum niejednokrotnie wychodzi poza swoje mury – zapraszając do pobliskiego Tarnowa Pałuckiego i Łekna.

No to ruszamy

  • 2022-06-26
  • Wielkopolska
    dworce kolejowe

Polecane wydarzenia: